Stuttgart. Odteraz si záujemcovia môžu objednať prvý plnoelektrický luxusný sedan od značky Mercedes-EQ v cene od 113 970,00 eur s DPH, prípadne 140 856,00 eur s DPH. Verzie EQS 450+ s výkonom 245 kW (kombinovaná spotreba elektriny podľa skúšobného postupu WLTP: 19,8-15,6 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) a EQS 580 4MATIC s výkonom 385 kW (kombinovaná spotreba elektriny podľa skúšobného postupu WLTP: 21,2-18,4 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) a budú expedovať od konca septembra. Metalický lak a kožené čalúnenie sú na Slovensku súčasťou sériovej výbavy. EQS je prvý model založený na modulárnej architektúre pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy. EQS celkom novým spôsobom spája technológiu, dizajn, funkčnosť a konektivitu. Ako prvé vozidlo značky Mercedes-Benz okrem toho ponúka možnosť aktivácie úplne nových funkcií vozidla prostredníctvom aktualizácií vzduchom v mnohých oblastiach.

V priebehu obmedzeného časového obdobia bude nová EQS v ponuke aj vo verzii Edition 1: športový vzhľad exteriéru vozidla dodávajú línia AMG Line a 21-palcové kolesá. K najzaujímavejším prvkom interiéru patrí farebná koncepcia, ktorá sa dodáva len vo verzii Edition 1, a vysokokvalitné prvky komfortnej výbavy.

Exteriérové prvky Edition 1:

 • exteriér AMG Line
 • metalický lak vo farbe obsidiánová čierna
 • panoramatická posuvná strecha
 • disky AMG z ľahkej zliatiny s priemerom 53,3 cm (21″) s mnoholúčovým dizajnom
 • plaketa Edition 1 v trojuholníkových sklách pred vonkajšími zrkadlami

Interiérové prvky modelu Edition 1:

 • čalúnenie z kože designo napa vo farbe nevská sivá/reflexná modrá
 • komfortné sedadlá vrátane bedrovej opierky prispôsobiteľnej v štyroch smeroch a osvetlenia kriviek
 • viackrivkové sedadlá pre vodiča a spolujazdca
 • horná časť prístrojovej dosky a línie boku so vzhľadom kože napa vo farbe reflexná modrá
 • ozdobné prvky z palubového orechového dreva s otvorenými pórmi
 • dizajnový zámok bezpečnostného pásu vpredu a vzadu
 • podlahové rohože s nápisom Edition 1 a lemy vo farbe reflexná modrá
 • nástupné lišty s osvetleným nápisom Edition 1 v bielej farbe

Ešte inteligentnejšia technika: najdôležitejšie prvky mimoriadnej výbavy

K dobrému dojmu z dynamiky a manévrovateľnosti EQS prispieva sériové riadenie zadnej nápravy s uhlom natočenia kolies až 4,5°. Alternatívne si možno objednať riadenie zadnej nápravy s natočením až 10°. To umožní priemer otáčania viac ako päť metrov dlhého vozidla EQS na úrovni 10,9 metra.

Predvýbava pre INTELIGENTNÉHO PARKOVACIEHO PILOTA je súčasťou parkovacieho balíka s funkciami parkovania ovládanými na diaľku. Vďaka tomu je EQS pripravená na Automatizovanú parkovaciu službu (AVP, SAE úroveň 4). Spolu s potrebnou mimoriadnou výbavou a príslušnou službou Connect má vozidlo na palube techniku potrebnú na plnoautomatizované zaparkovanie a vyparkovanie, resp. zaparkovanie a vyparkovanie bez vodiča. Podmienkou je, aby boli parkovacie domy vybavené infraštruktúrou AVP a aby vnútroštátne predpisy dovoľovali takúto prevádzku. Služba Connect má pritom špecifiká, ktoré závisia od konkrétnej krajiny.

Absolútnym vrcholom v interiéri je hyperobrazovka MBUX (sériovo vo verzii EQS 580 4MATIC, za príplatok vo verzii EQS 450+). Táto veľká, klenutá obrazovka sa vzletne tiahne takmer od jedného stĺpika A k druhému stĺpiku A. Tri obrazovky sú umiestnené pod krycím sklom a vizuálne sa zlievajú. S OLED displejom s uhlopriečkou 12,3 palca pre spolujazdca vzniká vlastná oblasť zobrazovania a ovládania.

Značka Mercedes-Benz sa funkciou ENERGIZING AIR CONTROL Plus pri EQS komplexne venuje téme kvality vzduchu. Systém je postavený na pilieroch, ktorými sú filtrácia, senzorika, koncepcia zobrazovania a úprava vzduchu. Filter HEPA (High Efficiency Particulate Air) na veľmi vysokej úrovni filtrácie odfiltruje jemný prach, drobné častice, peľ a ďalšie látky z privádzaného vonkajšieho vzduchu. Vrstva aktívneho uhlia znižuje obsah oxidu siričitého a oxidov dusíka, ako aj zápachov v interiéri. Filter vnútorného priestoru v roku 2021 získal certifikáciu OFI CERT ZG 250-1 v oblasti vírusov a baktérií od Rakúskeho výskumného a testovacieho inštitútu (OFI). Predklimatizovanie umožňuje vyčistenie vzduchu v interiéri ešte pred nastúpením do vozidla. Hodnoty jemného prachu mimo a vnútri vozidla sa navyše zobrazujú v systéme MBUX. Vo vlastnej ponuke Kvalita vzduchu sú k dispozícii podrobné údaje.
Vďaka komplexnej zvukovej odozve vozidla je zásadný prechod z vozidla so spaľovacím motorom na elektrické vozidlo v EQS aj počuteľná. Rozličné zvukové svety umožňujú individuálne zvukové nastavenie. V kombinácii s obklopujúcim ozvučovacím systémom Burmester® má EQS na palube dva zvukové svety Striebristé vlny a Čulý tok. Ako Zvukové zážitky ich možno vybrať a ovládať na centrálnom displeji. Obklopujúci ozvučovací systém Burmester® zahŕňa 15 reproduktorov a ponúka systémový výkon 710 wattov.

Praktické zlučovanie: podstatné balíky

Pokročilý balík plus obsahuje balík asistenčných jazdných systémov plus[1], parkovací balík s 360-stupňovou kamerou, svetlomety DIGITAL LIGHT, automatickú klimatizáciu THERMOTRONIC, ochranu vozidla URBAN GUARD plus, panoramatickú posuvnú strechu a obklopujúci ozvučovací systém Burmester®. V prípade technológie DIGITAL LIGHT obsahuje každý svetlomet svetelný modul s troma extrémne výkonnými svetelnými diódami, ktorých svetlo sa láme a smeruje pomocou 1,3 milióna mikro zrkadiel. Revolučná technológia svetlometov navyše dokáže na vozovku premietať pomocné značky alebo výstražné symboly. Novinkou sú dve asistenčné funkcie[2]: EQS dokáže zobraziť začiatok kooperatívnej zmeny jazdného pruhu a varovať, prípadne upozorniť na smer, keď asistent udržiavania v jazdnom pruhu alebo asistent sledovania mŕtveho uhla rozpozná nebezpečenstvo.
Prvotriedny balík privádza EQS na vrchol výbavy. Dodatočne k súčastiam pokročilého balíka a pokročilého balíka plus sa dodávajú tieto prvky výbavy: projekčný displej, multifunkčná telefónia a parkovací balík s funkciami parkovania ovládaného na diaľku.
Ešte viac komfortu ponúka prvotriedny balík plus. Okrem súčastí pokročilých balíkov a prvotriedneho balíka sú vo výbave zahrnuté viackrivkové sedadlá pre vodiča a spolujazdca, balík ENERGIZING vpredu, ako aj balík AIR-BALANCE.

Množstvo výhod v jednej z najväčších nabíjacích sietí na svete

So službou Mercedes me Charge zákazníci od roku 2021 na každej verejnej nabíjacej stanici tejto siete v celej Európe nabíjajú svoje vozidlá vždy ekologickým spôsobom. Vysokohodnotné potvrdenia o pôvode sú zárukou toho, že sa do siete dostane toľko zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, koľko sa odoberie prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Na prvé tri roky zákazníci získavajú zákazníci EQS v cene predplatné služby Mercedes me Charge a teda aj zelené nabíjanie. Ďalšou výhodou je služba IONITY: Bez obmedzenia: všetci zákazníci EQS v Európe môžu so službou Mercedes me Charge používať sieť rýchlonabíjacích staníc IONITY jeden rok od aktivácie bez nákladov na nabíjanie.

Najdôležitejšie údaje[5]

EQS 450+ EQS 580 4MATIC
Náhon náhon zadných kolies náhon na všetky kolesá
Elektrický stroj (elektrické stroje) Typ Permanentne aktivovaný/-é synchrónny/-e elektromotor/-y (PSM) Permanentne aktivovaný/-é synchrónny/-e elektromotor/-y (PSM)
Výkon (špičkový) kW 245 385
Krútiaci moment (špičkový) Nm 568 855
Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdom kW 200 200
Čas nabíjania[6] z rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd) min 31 31
Zrýchlenie 0 – 100 km/h s 6.2 4.3
Maximálna rýchlosť[7] km/h 210 210
Kombinovaná spotreba (WLTP) kWh/100 km 19,8-15,6 21,2-18,4
Emisie CO₂ (WLTP) g/km 0 0
Kombinovaná spotreba (NEDC) kWh/100 km 18,9-16,2 19,6-17,6
Emisie CO₂ (NEDC) g/km 0 0
Cena od eur s DPH 113970.00 140856.00

[1] Súčasťami sú aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC, aktívny asistent sledovania povolenej rýchlosti, aktívny asistent jazdenia v dopravných zápchach, aktívny asistent riadenia, aktívny asistent zmeny jazdného pruhu, aktívny asistent núdzového zastavenia, aktívny asistent brzdenia, asistent riadenia pri vyhýbaní, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, aktívny asistent sledovania mŕtveho uhla, ako aj PRE-SAFE® PLUS a bočný impulz PRE-SAFE®
[2] Z dôvodu schvaľovacích predpisov môže dostupnosť a rozsah funkcií týchto nových asistenčných funkcií podliehať trhovo špecifickým obmedzeniam.
[3] Spotreba elektriny bola zistená na základe nariadenia 692/2008/ES podľa skúšobného postupu NEDC a na základe nariadenia 2017/1151/ES podľa skúšobného postupu WLTP.
[4] Časy nabíjania zodpovedajú nabitiu z 10 na 80 % stavu nabitia pri použití rýchlonabíjacej stanice s jednosmerným prúdom kategórie K alebo L podľa EN17186 s nabíjacím prúdom 500 A.
[5] Elektronicky obmedzené


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (5472x3078px, 9.47 MB)

Fotografia 2 (5605x3153px, 6.25 MB)

Fotografia 3 (6000x4000px, 11.06 MB)

Fotografia 4 (6000x3374px, 8.67 MB)

Fotografia 5 (6000x3374px, 8.16 MB)